Превозни средства с твърда връзка (соло камиони): шаси-кабина, буквално шаси с кабина на водача, монтирана отпред, а останалата част изгражда носещата каросерия, която е монтирана в задната част на кабината. Твърдите превозни средства имат две или три оси. Търговските камиони с две оси са с товароподемност до осем тона, а тези с три оси са с товароносимост до 15 тона.
От решаващо значение е първо да разберете всички различни характеристики на пътните товарни превозни средства, преди да научите за основните типове камиони според вида на превозваните стоки.
Видове камиони
Платформен камион: включва товарен под и подвижни странични релси и преграда отпред за защита на кабината в случай на смяна на товара. Може да тегли почти всичко (тежки товари, контейнери, насипни товари).
Камиони с брезент: Това е най-често срещаният камион, използван за всички видове товари като цяло. Тъй като брезентите могат да покрият всяка част от каросерията на камиона (покрив, страни или врата). Той е доста гъвкав, когато стоките изглеждат трудни за товарене.
Хладилни камиони: Използва се за превоз на стоки (обикновено храни), които се нуждаят от наблюдение на температурата. Вграденият агрегат поддържа фургона хладен и при правилната температура.
Автоцистерни: течности, химикали и газове се транспортират и съхраняват за определен период от време според специфичните им нужди. Обикновено те превозват бензин, петрол, LP газ и други химикали, регистрирани по ADR регламент.
Камиони тип фургон: са твърди и прави камиони, използвани за среден транспорт на стоки като куриерски услуги и основни доставки. Въпреки това стоките трябва да се товарят само през задните врати на превозното средство.
Транспорт на определени специални видове стоки: Например камиони, които превозват живи животни (камиони с клетки) или други превозни средства (автовози).
Насипни товари
Автомобилните товарни превозни средства се използват за превоз на насипни товари в случаите, когато железопътният транспорт не е подходящият начин за транспортиране.
Ремаркета за сухо насипно състояние (ремаркета с бункери) се използват за транспортиране на свободно течащи сухи насипни товари. Бункерното ремарке се отличава от отворено ремарке с твърд плосък под по това, че има отварящи се люкове от долната страна или отстрани за разтоварване на товара. Бункерните ремаркета се товарят отгоре и се разтоварват чрез гравитация чрез фуниеобразни контейнери (хопери) на ходовата част на превозното средство. Има два основни типа бункерни ремаркета: отворени и покрити.
Ремаркетата с отворен бункер се използват за транспортиране на стоки, които могат да се намокрят и изсъхнат без вредни ефекти, най-вече минни продукти. Покритите бункери имат плъзгащи се покриви за товари, които трябва да бъдат защитени, като зърно, захар и тор.
Цистерните са подходящи за превоз на голямо разнообразие от насипни течности, газ и прахове/пелети в резервоари, вградени в превозното средство. Зареждането на стоки се извършва пневматично или чрез изливане на стоки отгоре.
Разтоварването се извършва по няколко начина:
- пневматично от горната част на резервоара (като различните видове киселини, газ и летливи вещества)
- пневматично от дъното на резервоара (като суспендирани вещества и прахообразен или гранулиран материал)
- декантирани от дъното (като течности, които се сгъстяват при охлаждане (като масло, лой, катран/битум и креозот), които първо се нагряват с монтирани в автомобила нагреватели
- източени или излети (като течности, които могат да текат свободно от дъното на резервоара, без да е необходимо пневматично изпомпване и предварително нагряване, например рафинирани нефтопродукти и повечето течности за пиене)
Основен и вторичен транспорт
Операциите за автомобилен товарен транспорт могат да бъдат разделени на два основни типа. Това са първичен транспорт и вторичен транспорт.
Основният транспорт е движението на пълни товари на големи превозни средства с една точка за доставка. Основният транспорт е свързан с преместване на продукта с минимални разходи, което обикновено включва използване на възможно най-голямо превозно средство и гарантиране, че превозното средство е напълнено до пълен капацитет. Превозните средства се експлоатират възможно най-дълго, понякога на 24-часова, трисменена база, за да се увеличи максимално оползотворяването на времето на превозното средство. Обратните товари са важни, за да се постигне максимално натоварване на превозното средство.
Вторичният транспорт е движението на товари на по-малки транспортни средства. Обикновено включва директен контакт с клиента или крайния потребител. Обслужването на клиентите е основният критерий, а не намаляването на разходите. Много е важно точното разписание на второстепенните превозни средства. Обслужването обикновено е критично. Специализирани превозни средства могат да се използват за вторична доставка.
Видове ремаркета и полуремаркета
Има много видове ремаркета и полуремаркета, често използвани в международен план.
Микробусите са предназначени за превоз на податливи на влага стоки и следователно са напълно затворени, с плъзгащи се или сгъваеми врати от едната или двете страни, люлеещи се или сгъваеми врати отзад и фиксиран покрив. Микробусите са предназначени да превозват насипни товари, предимно в кутии, щайги, опаковани и палетизирани товари от всякакъв вид. Полезният товар обикновено се състои от пратки, по-малко от камион. Товарят се и разтоварват отстрани или отзад. Обработката на товари се извършва изцяло или частично ръчно с помощта на рампи на колела и маневрени лентови или ролкови транспортьори, или чрез използването на мотокари.
Хладилният ван е напълно затворен и изолиран и има механично охлаждащо оборудване или охлаждаща среда, като въглероден диоксид, за да превозва бързоразвалящ се товар при желани температури. Хладилните микробуси се товарят и разтоварват отстрани (в този случай вратите също са изолирани) или отзад. Обработката на товари се извършва изцяло или частично ръчно с помощта на рампи на колела и маневрени ролкови конвейери, или чрез използването на мотокари.
Контейнеровозите се състоят от отворена, напълно достъпна твърда плоска или гръбначна (скелетна) палуба, която поддържа контейнера. Контейнерните превозвачи се товарят отстрани или отгоре.
Бордовите ремаркета са проектирани да превозват извънгабаритни товари, които са твърде големи, за да се поберат в стандартни контейнери, въпреки че стандартните и големите контейнери често се транспортират с бордови ремаркета. Бордовите ремаркета се товарят отстрани или отгоре.
Ниските полуремаркета (разговорно наричани ремаркета с гъши врат) са проектирани да превозват контейнери с голям куб и извънгабаритни товари, които не могат да се поберат в стандартни контейнери, върху депресирана плоска секция за полезен товар зад секцията на теглича, която е по-ниска от тази на традиционните контейнери и бордови ремаркета. Ниските полуремаркета се товарят отстрани или отгоре, а понякога колесните машини (особено строителните машини с верижни колела) се придвижват и слизат с помощта на сгъваеми рампи в точките на заминаване и местоназначение, докато са безопасени/закрепени по време на транзит.
Цистерните са подходящи за превоз на голямо разнообразие от насипни течности, газ и прахове/пелети в резервоари, вградени в превозното средство. Зареждането на стоки се извършва пневматично или чрез изливане на стоки отгоре.
Ремаркетата за добитък са предназначени за превоз на всякакъв вид добитък, предимно говеда, овце, кози и свине. Тези превозни средства имат вентилационни отвори отстрани; врати отстрани и отзад, проектирани по подходящ начин за вида на добитъка, който ще се транспортира; и рампи за отглеждане на добитък в и извън превозните средства и между палубите. Подовете са текстурирани, а страничните стени често са омекотени, за да се сведе до минимум подхлъзването на добитъка или получаването на наранявания. Конвенционалните ремаркета за добитък не са подходящи за транспортиране на коне и домашни птици.
Ремаркета за сухо насипно състояние (ремаркета с бункери) се използват за транспортиране на свободно течащи сухи насипни товари.
Мебелните фургони (пантехникони) са специално проектирани да превозват обемисти, но относително леки товари, т.е. големи товарни артикули, чието съотношение маса към обем е ниско. Pantechnicons (наричани още фургони за дълбоко падане – подът се спуска, за да се улесни товаренето и да се създаде обемен полезен товар) се използват за транспортиране на мебели, за пренасяне на домакинствата и за големи крехки предмети, които се нуждаят от обемисти опаковки.
Камиони със затворени или частично затворени ремаркета са предназначени да превозват леки пътни превозни средства (не само леки автомобили). Ремаркетата за автомобили разполагат с регулируема палуба, която може да бъде преконфигурирана като двустепенна, за да побере различни форми и размери на превозни средства. Превозните средства се карат на терминала за заминаване, обезопасяват/закрепват се по време на транзит и се изкарват от ремаркето на местоназначението с помощта на рампи.
Ремаркетата със странична стойка имат стойки отстрани, между които може да бъде закрепен товарът. Обикновените стоки, които се превозват, включват главно трупи, стълбове, мачти, стоманени пръти, стоманени релси и сглобяеми дълги строителни материали (например покривни ферми) и балирани стоки. Полезният товар се товари и разтоварва отгоре с кранове. Някои ремаркета със странична стойка са оборудвани със собствени товарни кранове. От съображения за безопасност и по-лесна манипулация с кранове, трупите се свързват с кабели и/или вериги и стягащи елементи.
Ремаркетата с отворен покрив са предназначени предимно за транспортиране на насипни и насипни товари, които не задържат влага (предимно минни продукти), метални предмети (напр. метален скрап, стоманени блокове, навита стомана, листова стомана и тръби), палетизирани товари ( например тухли, плочки и бутилки) и в някои случаи непалетизиран пакетиран товар. В случай на насипен товар товаренето се извършва от челни товарачи или чрез изливане на стоки отгоре. За разтоварване на насипни товари някои от тези ремаркета могат да бъдат наклонени настрани (в този случай страните са наклонени) или назад (в този случай задната страна има здрави хоризонтални горни панти, т.е. падаща страна). Насипните товари се превозват на ремаркета с падащи страни. Товарът на насипни товари се товари и разтоварва отстрани или отзад и се извършва изцяло или частично ръчно с помощта на рампи на колела и маневрени лентови или ролкови транспортьори, или чрез използването на мотокари, или отгоре с помощта на кранове, или с асансьор, монтиран в задния край на ремаркето (ако няма товарна платформа на разположение, където превозното средство може да се движи назад), или кран, монтиран в предния край на секцията за полезен товар за товарене и разтоварване на товари от двете страни.