Човечеството изпитва трудности да се отърве от пристрастяването си към изкопаемите горива. През последните две десетилетия усилията за ограничаване на емисиите на парникови газове често изглеждаха по-скоро като бебешки стъпки и оскъдни компромиси, а не като радикални решения, настоявани от много учени. Един от тези компромиси в Европа беше да продължим да караме нашите автомобили, камиони и мотоциклети, както винаги сме правили. Но вместо да работим само с изкопаеми горива, ние въведохме щадящ климата заместител: биогорива на растителна основа. Смесени с дизел и бензин, горивата , направени от растения като рапица, зърнени култури, пшеница, царевица и маслодайни палми ни помогнаха да намалим зависимостта си от изкопаеми горива и да намалим емисиите на CO2. Или поне така си мислехме…
Транспортът представлява почти една четвърт от емисиите на парникови газове в Европа, като автомобилният транспорт е конкретно отговорен за 70 процента от всички емисии от сектора. За разлика от други сектори в Европа, емисиите от транспорта са се увеличили през последните 30 години. Отчасти, твърдят изследователите, това може да се случи, защото биогоривата не са точно климатичните съюзници, за които ги приемахме.
Какво не е наред с биогоривата?
Биогоривата са „фалшиви решения“ на належащия проблем за намаляване на въглеродните емисии, заключава ново проучване, поръчано от Environmental Action Germany (DUH). Анализирайки производството и потреблението на биогорива в Германия, изследователите откриха, че огромни площи земя по целия свят се „захабяват“ за отглеждането на тези горива с огромна цена за околната среда. За да задоволи огромния апетит на Германия за тези естествени биогорива, повече от 1,2 милиона хектара земя – почти пет пъти повече от Люксембург – се използва за отглеждане на тези култури. Въпреки че проучването е ограничено до Германия, изследователите казват, че техните открития се отнасят за цяла Европа.

Защо използването на толкова много земя е вредно за околната среда?
Помислете какво бихме могли да направим със земята, ако не я използвахме за култивиране на на култури за биогорива, казват немските изследователи. Ако същите тези 1,2 милиона хектара земя бяха посветени на възобновяване на естествена растителност, тази земя би могла да задържи средно 16,4 милиона тона CO2 годишно.
Броят на емисиите, спестени чрез смесване на биогорива с изкопаеми горива, от друга страна, е само 9,2 милиона тона CO2 през 2020 г. според официалните данни. Но има и още. Според изследователите зад проучването, интензивното земеделие, което стои зад производството на биогорива, вреди на екосистемите и биоразнообразието, причинявайки драматична загуба на местообитания и видове. В Германия почти 70 процента от местообитанията са обозначени като неадекватни или лоши консервационни статуси, според последния Доклад за състоянието на природата на германското министерство на околната среда.
Трябва ли да спрем да използваме биогорива?
Краткият отговор е да.
ЕС наскоро призна щетите, причинени от монокултурите за биогорива и въведе регулации за ограничаване на по-нататъшното разширяване на земеделските земи за тази цел, но германските изследователи смятат, че това не е достатъчно. Това, което е необходимо спешно, казват те, е постепенното премахване на биогоривата. Земята, която сега се използва за отглеждане на култури, вместо това трябва да бъде посветена на възстановяването на природата, което ще види същите тези зони да се превърнат в естествени поглъщатели на въглерод с течение на времето. Плодородните земеделски земи, от друга страна, трябва да се използват за производство на храни. Това, което трябва и може да се направи незабавно, според изследователите, е също да се актуализира Директивата на ЕС за възобновяема енергия (RED), която понастоящем стимулира използването на биогорива като средство за постигане на целите за възобновяема енергия в европейския транспортен сектор. Най-вече изследователите, както и много екологични активисти, искат реални решения: не компромиси, не полуистини. Според тях най-късно от 2030 г. в ЕС не трябва да се регистрират нови автомобили с двигатели с вътрешно горене. Двигателите с вътрешно горене никога няма да бъдат благоприятни за климата, независимо какво поставите вътре в тях.
Ходенето, колоезденето и общественият транспорт са пътят напред
Това би означавало революционизиране на начина, по който сме свикнали да се движим из нашите градове и държави. Частните превозни средства трябва постепенно да бъдат изоставени в името на ходенето пеша, колоезденето и използването на обществен транспорт, докато превозните средства, които все още се движат по нашите пътища, трябва да се захранват единствено от възобновяема енергия, напр. слънчеви и електрически. Производството на слънчева електроенергия за електрически превозни средства изисква 97 процента по-малко земя за биогориво за същия пробег.
Решението изглежда ясно: сбогом селскостопански биогорива, здравей слънчева енергия. Но старите навици са трудни за преодоляване.